Ile kosztuje kosztorys?
Autor: TOKU Projekt, publikacja: 2021-06-22
Choć z pozoru wykonanie kosztorysu wydaje się usługą prostą i o zamkniętych ramach, to jednak trudno podać dokładny koszt tej usługi, nie znając szczegółów zlecenia. Cena nie jest zależna wyłącznie od wielkości kosztorysowanego obiektu i charakteru prac (prace wykończeniowe, instalacyjne czy też konstrukcyjne). Wpływ na nią mają także rodzaj projektu (lub jego brak), cel wykonania kosztorysu, wymagania klienta czy też inne, bardziej indywidualne czynniki.
Praca kosztorysanta – jak ją rozliczać?
Sposobów na rozliczanie pracy kosztorysanta jest wiele. Popularne są np. rozliczanie pracy godzinowej (kilkadziesiąt złotych za godzinę) lub też od pozycji kosztorysowej (zwykle kilka, kilkanaście złotych od pozycji). Metody te mogą jednak prowadzić do pewnych nadużyć, gdy kosztorysant sztucznie zawyża liczbę przepracowanych godzin lub wstawia dodatkowe pozycje. Innym sposobem jest też rozliczenie procentowe od wartości całego kosztorysu (0,1-2%) lub od kosztów projektu (do 10%).
Od czego zależy różnica w cenie kosztorysu?
Wiele zależy też od szczegółowości kosztorysu. Inna stawka będzie dotyczyła drobiazgowego wyliczenia według KNR (Katalogi Nakładów Rzeczowych) w oparciu o ogólnopolskie uśrednione cenniki, a inna uproszczonych szacunków na podstawie doświadczenia kosztorysanta.
Dużą różnicę w cenie może powodować sposób przedmiaru robót. Najdroższe będzie oczywiście mierzenie obiektu z natury, trochę prościej jest, gdy mamy dokumentację papierową, a najlepiej, gdy projekt jest w formie elektronicznej w formacie .dwg. Specjalne programy ułatwiają liczenie długości, powierzchni z takiego formatu.
Czasami zdarzają się też bardziej indywidualne wyceny. Mogą to być sprawdzenia kosztorysów firm wykonawczych dla klienta, kosztorysy odtwórcze, mające na celu wyliczyć czyjś wkład w remont lub budowę albo przeliczenie prac sprzed kilku lat na dzisiejsze stawki. W takich sytuacjach bardzo trudno jest określić kosztorysantowi koszt jego pracy podczas krótkiej rozmowy telefonicznej. Często dopiero podczas spotkania na miejscu lub zapoznaniu z projektem możliwa jest prawidłowa wycena oferty.
Dodatkowe koszty
Klient powinien pamiętać ponadto o kosztach, jakie ponosi kosztorysant. W ich skład, poza własną pracą, wchodzą m.in.: dojazdy do klienta lub na budowę, programy kosztorysowe, kwartalne cenniki i drobne narzędzia do pracy (dalmierze, miary, poziomice itp.). Czasem dochodzą do tego dodatkowe koszty, np. wydruk kilkudziesięciu kolorowych zdjęć z budowy.
Dlaczego trudno podać jednolitą stawkę?
Duża ilość wymienionych czynników oraz fakt, że każdy kosztorys, tak jak każda budowa, jest inny, powodują pewną trudność w podaniu ryczałtowej stawki za całość. Choć doświadczonemu kosztorysantowi może być łatwiej, to i on może spotkać się z nową dla siebie sytuacją, którą trudniej mu oszacować.